Pelhřimov viděl 102 rekordy
Napsali o nás - rok 2008
Pondělí, 16 Červen 2008 08:51

Návštěvníci tradičního festivalu žasli nad mimořádnými výkony a pobavil je i největší kreslený vtip

Pelhřimov – Tisíce lidí zamířily v pátek a sobotu na další ročník pelhřimovského festivalu rekordů a kuriozit. Během akce byly dosaženy 102 české, slovenské a světové rekordy. A co je hlavní, žádný z rekordmanů se při krkolomných kouscích nezranil.

Například Pavel Kalina z Plzně ukázal prvky tradiční indické akrobacie na dvouapůlmetrovém kůlu. Předvedl celkem sedm různých akrobatických pozic.

Plavkyně rekordmankou roku

Rekordmankou roku se stala na sobotním galavečeru plavkyně Yvetta Hlaváčová. „Dokázala uplavat etapově v řece Vltavě v průběhu sedmi dní celkem 138,7 kilometru,“ vysvětlil Miroslav Marek z agentury Dobrý den. Mužským rekordmanem roku je nově Petr Beneš z Blatné. „Zdolal 299 točitých schodů Petřínské rozhledny v Praze vyskákáním na jednokolce bez jediného dotyku se zemí,“ sdělil Marek.

Během festivalu se předvedli i handicapovaní plavci z jihlavského klubu Vodomílek. Zvládli rekord ve štafetovém plavání na jednu hodinu. Devíti plavcům s různým stupněm tělesného postižení se podařilo uplavat vzdálenost 1935 metrů. Tím budou zapsáni do České knihy rekordů.

„Děti se připravovaly celý rok, v posledních třech týdnech nacvičovaly hlavně štafetové předávání,“ řekl ČTK zástupce klubu Milan Brychta. Úspěch je podle něj pro děti velkou motivací, za rok se proto pokusí rekord překonat.

Návštěvníci se také mohli na pelhřimovském náměstí pobavit největším kresleným vtipem. Vydavatel Ivan Rillich a kreslíř Zdeněk Hofman jsou autory kreslených pohlednic – takzvaných pidifrků – znázorňujících turisticky zajímavá místa České republiky. Těchto na sebe navazujících kreseb vzniklo celkem 250. Na festivalu byly předvedeny v jednom celku blízko pódia.

Divákům se představil i známý „maxijedlík“ Kamil Hamerský. Tentokrát snědl za dvě minuty metrovou klobásu. „Od loňska jsem zhubl o dvě kila,“ oznámil před jídlem pelhřimovskému náměstí.

Rekordňě pojídal také fakír Petr Fiedor. Spořádal půlku pečeného kuřete. Včetně kostí.
RADEK LAUDIN

Tento článek vyšel v MF DNES dne 16. června 2008 v příloze D2.